MODELOVÉ KOLEJIŠTĚ

Modelové kolejiště ve voze BDa

ZPĚT SPOLEK

KOLEJIŠTĚ

Kolejiště začali stavět modeláři s cílem naučit děti, stavět krajinu, lepit domečky a ovládat kolejiště. Kolejiště staví modeláři Vladimír Rakušan, Josef Mazurek, Petr Proft, Michal Heindl, Martin Nožička, Petr Sčasný a kolegové a nadšenci z Chebu. Děkujeme jim tímto za jejich nasazení, odhodlání a pevné nervy.

Nyní jezdí vůz s kolejištěm po celé ČR a rozdává radost malým i dospělým.

Modelové kolejiště vzniklo pod taktovkou předsedy Klubu železničních modelářů Cheb Martina Nožičky, Mgr. Milana Jágla a jeho kolegů na 1. ZŠ Cheb. Původním smyslem klubu bylo, naučit děti stavět krajinu, lepit domečky, ovládat kolejiště a třeba je zaujmout natolik, aby se jim jejich koníček stal povoláním. Bohužel zájem dětí nebyl skoro žádný, začali jsme se stavením my, dospělí.

V roce 2004 jsme uspořádali na 1. ZŠ velkou výstavu modelových kolejišť, kdy k nám přijeli s modely a kolejištěm i kolegové s německého HOFu. Výstava mela velký úspěch. Bohužel tento úspěch byl rychle utlumen tím, že jsme museli z důvodu zvyšování poctu učeben na ZŠ školu upustit. Hledali se nové prostory, a jak to tak bývá, nebyli jsme úspěšní.

Kolejiště bylo demontováno s tím, že jakmile se najdou nové prostory, bude se ve stavení kolejiště opět pokračovat. Oslovili nás z občanského sdružení Plzeňská dráha (nyní již spolek PD), kteří provozovali na chebském nádraží historické lokomotivy (Sergej, Hektor, Čmelák), že je možné modelové kolejiště umístit do železničního vozu. Z důvodu omezené kapacity se kolejiště muselo upravit pro rozměry vozu. Některé části kolejiště se musely odstranit, některé opět znovu postavit. Vše se ale povedlo a nyní je vůz oblibou malých i velkých nadšenců železnice.

Vůz lze objednat po tratích v České republice na zvláštním vlaku nebo jako výstavní expozici v některých nádražích po celé České republice.

 

 

2021 © spolek PLZEŇSKÁ DRÁHA - ... od lokálky po expres

Zákaz kopírování obsahu a fotografií bez souhlasu spolku Plzeňská dráha.